Anasayfa 

 Video Galeri 

 İLHAN YARGIÇ kimdir? 

 İletişim 

   

BAZI VİDEOLARI AÇAMIYORSANIZ LÜTFEN TIKLAYIN  Ağırlıklı olarak videolardan oluşan yeni web sitemiz açılmıştır.  Seçtiğiniz başlığı tıklayın ve çıkan video yüklenince başlatın 

Bağımlılıklarımız

Alkol ve Bağımlılık

ANAMENÜ

ÜYE GİRİŞİ

SON EKLENEN VİDEOLAR

Madde bağımlısı tedavi için nasıl ikna edilir?

Madde bağımlıları, bağımlı olduklarını kabul etmezler. Onları doktora gitmeye ikna etmek de çok zordur. Bunu yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve bazı kritik yaklaşımları bu videodan öğrenebilirsiniz.
 

Alkol bağımlısı olan kişinin ailesi nelere dikkat etmeli?

Alkol sorunu olan kişinin etrafındakiler ona faydalı olmaya çalışırken farkında olmadan zarar verebilirler. Doğru zannedilen yanlışları öğrenelim.
 

Alkol bağımlısı olan kişi tedavi için nasıl ikna edilmeli?

Alkol sorunu olan kişiler genellikle durumlarını inkar eder ve sorunlarını görmezden gelirler. Onları tedaviye yönlendirmenin doğru yollarını öğrenmelisiniz.
 

Aile ve yakınları bir kişiyi alkolizm tedavisine nasıl yönlendirir?

Alkol sorunu olan yakınınıza yardımcı olduğunuzu zannederken, farkında olmadan, bağımlılık sürecine "yardım ve yataklık" etme ihtimaliniz var. Alkol sorunu olan kişinin düzelebilmesi için öncelikle çevresinde ona eşbağımlı olan kişilerin değişmesi gerekir.
 

Alkol bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Alkol sorunu yaşayan kişinin, bu durumla baş edebilmesi için yapması gerekenler anlatılmaktadır.
 

Alkol kullanımı ile ilgili kriz durumları nelerdir?

Durmaksızın ve doğru düzgün yemek yemeden günlerce içen (dipsoman) ya da alkolü bırakınca hayaller görmeye başlayan (deliryum tremens)kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği anlatılmaktadır
 

Uzun süre alkol kullanan kişide ne gibi değişiklikler görülür?

Alkol kullanımı hayatın farklı yönlerini etkileyebilir. Kiminde sağlık, kiminde aile hayatı, kiminde mesleki ya da sosyal hayat, kiminde de hepsi birden etkilenir. Ancak çoğu zaman kişi yaşadığı sorunları inkar eder.
 

Kimler alkol bağımlısı olma riski taşır?

Kişilik, kalıtım, çocukluk travmaları, psikiyatrik rahatsızlıklar, yaşam biçimi, sosyal faktörler gibi pek çok etmen bağımlı olma riskini etkiler
 

Alkol bağımlılığı kalıtım yoluyla geçer mi?

Alkol bağımlılığının oluşmasında kalıtım çok etkilidir.
 

Alkol bağımlılığının irade ile ilişkisi nedir?

Alkol bağımlılığı içmeye başlayınca duramamaktır. Alkol bağımlısı olan bir kişi içmeden yıllarca durabilir ama ağzına sürdü mü duramaz. İradeyi, alkolü ağzına hiç sürmemek ve alkolün içildiği ortamlardan uzak durmak için kullanmalıdır.
 

Alkol bırakıldığında bağımlılık geçer mi?

Alkol bağımlılığı kontrollü içememektir. Kişi bunu bir süre için başarabilse bile kalıcı olarak sürdüremez ve bir süre sonra eski içme haline geri döner. Kontrollü içememe özelliği demek olan alkol bağımlılığı kalıcıdır. Alkol bağımlısı alkolü kalıcı olarak bırakabilir. Ancak asla tekrar ağzına sürmemelidir.
 

ADSIZ NARKOTİK (NA) Gruplarının önemi

ADSIZ NARKOTİKLER (NA), madde bağımlılığından iyileşme sürecinde karşılıksız destek veren çok önemli ve yararlı bir destek ve kardeşlik grubudur.
 

Yatarak tedavi ne zaman uygulanır?

Bir yakınının uyuşturucu kullandığını öğrenen kişiler hemen onu yatıracak bir hastane aramaya başlarlar. Oysa alkol ya da madde kullanan kişilerin çoğu için yatarak tedavi gerekli değildir. Birçok durumda da öncelikle ayaktan tedavilerin denenmesi uygundur. Bunlara nasıl karar verildiğini bu videodan öğrenebilirsiniz
 

Madde bağımlılığı terapi ile çözülebilir mi?

Alkol ya da madde kullanımına hiç karışmadan, terapiyle "altta yatan sorunları" çözmeye çalışarak bağımlılık düzelebilir mi?
 

Tedaviden sonra bağımlılık tekrar edebilir mi?

Tedavi bittikten sonra kişi tekrar kullanmaya başlasa ne olur? Eski haline döner mi?
 

Bağımlılık tedavisinden sonra nelere dikkat edilmeli?

Bağımlılık tedavisi tamamlandıktan sonra eski haline dönmemek için neler yapılması gerektiğini bu videoda izleyebilirsiniz.
 

Hap kullanan kişilerde ne tür değişiklikler olur?

Uyarıcı haplar kişide fiziksel, psikolojik ve sosyal değişikliklere neden olur. Bu hapları kullanan kişiler durumlarını değerlendirmekte zorluk çeker ve gördükleri zararları fark edemezler.
 

Esrar doğal olduğu için zararsız mıdır?

Esrar maddesi ottan yapıldığı için hafife alınıp zararsız zannedilebiliyor. Aslında bu söylem, ciddi bir kandırmacadır. Morfin de bitkiden elde edilir. Ayrıca zehirli mantarlar gibi bazı doğal şeylerin de ölümcül sonuçları olabilmektedir. İşin doğrusunu bilmek istiyorsanız lütfen izleyin.
 

Sorularınızı Cevaplıyoruz

Bir kereden bir şey olmazmı?

Madde ve Bağımlılık

SPONSORLAR

Bir Film Üzerine Sohbet

Genel Psikiyatri

Psikiyatrik hastalıklar nasıl meydana gelir?

Psikiyatride ilaç tedavisinin yeri nedir?

Erişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri nelerdir?

 

KOMİK VİDEOLAR

ARAMA

 

 Anasayfa 

 Video Galeri 

 İletişim 

Copyright © 2011.Tüm hakları saklıdır. Prof. Dr. İlhan Yargıç'tan izin alınarak ve link verilerek kullanılabilr. Aksi halde yasal haklarımız saklıdır.
Sitede Yer Alan Fotoğraflar ve Yazılar İzinsiz Kullanılamaz.